Egypt
Kultura, historie, prosluněné pláže
26°C
Teplota v listopadu
26°C
Teplota vody v listopadu
Egypt láká každoročně miliony turistů na své dokonalé počasí, fascinující historii a kvalitní hotelové resorty v za rozumnou cenu.
Leckdo pak míří do Egypta za bohatým podmořským světem skrytým v průzračných vodách Rudého moře. To zejména u pobřeží Hurghadya Marsa Alam hraje doslova všemi barvami a během potápění, šnorchlování či výletu v ponorce v něm můžete potkat tvory snad všech tvarů a velikostí – od malých rybek přes různé druhy želv až po mírumilovné obry dugongy.
Samostatnou kapitolou je egyptská kultura a historie. Kromě legendárních pyramid v Gíze můžete navštívit i tisíce let staré chrámy v Luxoru a Karnaku nebo se vypravit do pouště za beduíny.
Dobrodružství na pouštních dunách můžete zažít i na čtyřkolce, v jeepu či na velbloudovi.
Doporučené hotely v Egyptě
Kdy jet?
Nespornou výhodou Egypta je fakt, že se jedná o celoroční destinaci. Oblačnosti a srážek se skutečně není třeba bát, vyskytují se po celý rok jen výjimečně. Je však nutné počítat s tím, že od června do srpna mohou teploty sahat až ke 40 °C i výše.
Teplota moře v Egyptě ani v nejchladnějším období od ledna do března zpravidla neklesá pod 22 °C, v květnu dosahuje v průměru 24 °C a v dalších měsících až 28 °C.
Za nejlepší období pro návštěvu Egypta jsou považovány měsíce září, říjen a listopad, kdy tropická vedra pomalu ustupují a moře zůstává po létě krásně vyhřáté.
Egyptské pláže
Nádherné pláže jsou určitě jedním z hlavních důvodů popularity Egypta jakožto dokonalé dovolenkové destinace. Na pobřeží Rudého moře se setkáte nejčastěji s těmi písčitými, na některých však můžete narazit na směs písku, kamínků a úlomků korálů a schránek korýšů.
Hotelové pláže bývají soukromé a lehátka i slunečníky jsou na nich hotelovým hostům poskytovány zdarma. Zpravidla také nabízejí veškerý plážový komfort – bary, stánky s jídlem, sprchy, potápěčské a surfařské kluby… zkrátka vše, co je potřeba pro dokonalou plážovou pohodu.
Chystáte-li se do Egypta (zejména do Marsa Alam), nezapomeňte si s sebou vzít boty do vody. Moře u břehu zde bývá mělké a zdejší korálové podloží často znemožňuje chůzi naboso. Dávejte si také pozor na mořské ježky! Počítat je třeba i s tím, že na některých místech je přístup do moře možný pouze přes molo.
Kuchyně
Egyptská kuchyně je stejně bohatá a pestrá jako Egypt sám. Místní hotely navíc často nabízejí bohaté All Inclusive, v rámci kterého můžete ochutnat jak pokrmy místní, tak mezinárodní provenience.
A jaké dobroty jsou pro Egypt typické? Ochutnat určitě musíte místní hummus, falafel, mahshi warak enab (vinné listy plněné směsí jehněčího a skopového masa, rýže a koření), alexandrijské garnáty či například slavnou egyptskou polévku z mladých listků jutovníku tobolkatého zvanou molokhia. A to je samozřejmě jen začátek kulinářského dobrodružství, které vás v Egyptě čeká.
Nakupování
Jet do Egypta, a nenavštívit některý z tradičních trhů zvaných „súk“? To by byl doslova cestovatelský hřích. Jedná se sice o poněkud intenzivnější zážitek, ale stojí za to! Stánky se prohýbají pod záplavou zboží všeho druhu, trhovci smlouvají se svými zákazníky a překřikují se navzájem ve snaze co nejvíce vychválit a samozřejmě prodat své zboží… Chcete-li však zažít opravdovou arabskou atmosféru, nemůžete si návštěvu súku v žádném případě nechat ujít.
A co na takovém trhu můžete sehnat? Vlastně úplně všechno. Nejčastěji si ale lidé ze súku odnášejí koření, ibiškový čaj karkade, vodní dýmky, ručně tkané koberce, charakteristické olejové lampy, papyrus, sošky z alabastru či tradiční šaty.
Typickým prvkem při nákupech na trzích v Egyptě je smlouvání (v kamenných obchodech, hotelech a restauracích ceny bývají dané). Pro někoho může být zprvu nepříjemné, ale když k němu přistoupíte jako ke hře, možná vás nakonec začne bavit.
Jak na to? Doporučujeme začít zhruba na třetině ceny, kterou si prodejce řekne a nenechat se zviklat litaniemi o těžkostech jeho života, kterými budete vzápětí zahrnuti. Prodejce si vyslechněte, prohoďte s ním pár přátelských slov a potom cenu o něco zvyšte. Toto se může několikrát opakovat, ale pokud se obrníte trpělivostí a svou roli ve smlouvací hře sehrajete dobře, může se vám nakonec podařit koupit zboží třeba jen za třetinu původní ceny. A ten autentický zážitek? Ten je k nezaplacení!
Vstupní podmínky
Cestovní doklad
Držitelé českého cestovního pasu mohou vstoupit na území Egypta s podmínkou, že platnost jejich cestovního dokladu je nejméně 6 měsíců od data vstupu do země.
Vízová povinnost
Turistické vízum lze zakoupit společně se zájezdem, u vízové přepážky po příletu na letišti v Káhiře, Hurghadě a Marsa Alam za 25 USD nebo u delegáta s manipulačním poplatkem. Turistické vízum je také možné zakoupit před příjezdem na portálu e-Visa.
Doba letu
cca 4,5 h
Časové pásmo
Letní čas +0
Zimní čas +1
Zimní čas +1
Pozor, Egypt přechází z letního času na zimní poslední dubnový pátek a ze zimního na letní poslední říjnový čtvrtek, tedy v jiných termínech než my.
Měna
egyptská libra (100 piastrů)
Do Egypta je vhodné si vzít dostatek hotovosti, a to buďto v eurech nebo v amerických dolarech. Egyptské libry je lepší si vyměnit až na místě, jejich dovoz i vývoz z Egypta je totiž omezen na 1000 LE. Možnosti placení kartou jsou omezeny na restaurace, hotelové a některé kamenné obchody.
Obvyklým egyptským zvykem je tzv. bakšiš, tedy jakýsi dobrovolný poplatek za služby, se kterými jste byli spokojeni. Obzvlášť se vyplatí na recepci hotelů a u pokojové služby, případně v hotelové restauraci – budete možná až překvapeni, jaké VIP služby vám těch pár dolarů či euro přinese.
Řeč
V Egyptě se mluví egyptskou variantou arabštiny, ale vystačíte si i s angličtinou, ruštinou či němčinou. Výjimkou není ani znalost alespoň několika českých slovíček.
Kontakty
Velvyslanectví ČR v Egyptě
4, Dokki Street, 12511
Giza, Cairo
Giza, Cairo
Telefon:
+20 233 339 700 (hlasový strom)
+20 233 339 701 (operátor)
+20 233 339 700 (hlasový strom)
+20 233 339 701 (operátor)
Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v ČR
Pelléova 14
160 00 Praha 6
160 00 Praha 6
Telefon:
+420 224 311 506
+420 224 311 506