hero
stamp

Egypt

Kultura, historie, prosluněné pláže

33°C

Teplota v září


28°C

Teplota vody v září

Egypt láká každoročně miliony turistů na své dokonalé počasí, fascinující historii a kvalitní hotelové resorty v za rozumnou cenu.
Leckdo pak míří do Egypta za bohatým podmořským světem skrytým v průzračných vodách Rudého moře. To zejména u pobřeží HurghadyMarsa Alam hraje doslova všemi barvami a během potápění, šnorchlování či výletu v ponorce v něm můžete potkat tvory snad všech tvarů a velikostí – od malých rybek přes různé druhy želv až po mírumilovné obry dugongy.
Samostatnou kapitolou je egyptská kultura a historie. Kromě legendárních pyramid v Gíze můžete navštívit i tisíce let staré chrámy v Luxoru a Karnaku nebo se vypravit do pouště za beduíny.
Dobrodružství na pouštních dunách můžete zažít i na čtyřkolce, v jeepu či na velbloudovi.
Doporučené hotely v Egyptě
XANADU MAKADI BAY
Hurghada
Detail hotelu
PICKALBATROS VITA RESORT PORTOFINO
Marsa Alam
Detail hotelu
PALM BEACH RESORT HURGHADA & SPA
Hurghada
Detail hotelu
SEAGULL BEACH RESORT & CLUB
Hurghada
Detail hotelu
PICKALBATROS SEA WORLD RESORT MARSA ALAM
Marsa Alam
Detail hotelu
TITANIC PALACE & AQUA PARK BEACH RESORT
Hurghada
Detail hotelu
PICKALBATROS JUNGLE AQUA PARK RESORT
Hurghada
Detail hotelu
LABRANDA ROYAL MAKADI
Hurghada
Detail hotelu
Kdy jet?
Nespornou výhodou Egypta je fakt, že se jedná o celoroční destinaci. Oblačnosti a srážek se skutečně není třeba bát, vyskytují se po celý rok jen výjimečně. Je však nutné počítat s tím, že od června do srpna mohou teploty sahat až ke 40 °C i výše.
Teplota moře v Egyptě ani v nejchladnějším období od ledna do března zpravidla neklesá pod 22 °C, v květnu dosahuje v průměru 24 °C a v dalších měsících až 28 °C.
Za nejlepší období pro návštěvu Egypta jsou považovány měsíce září, říjen a listopad, kdy tropická vedra pomalu ustupují a moře zůstává po létě krásně vyhřáté.
Egyptské pláže
Nádherné pláže jsou určitě jedním z hlavních důvodů popularity Egypta jakožto dokonalé dovolenkové destinace. Na pobřeží Rudého moře se setkáte nejčastěji s těmi písčitými, na některých však můžete narazit na směs písku, kamínků a úlomků korálů a schránek korýšů.
Hotelové pláže bývají soukromé a lehátka i slunečníky jsou na nich hotelovým hostům poskytovány zdarma. Zpravidla také nabízejí veškerý plážový komfort –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ bary, stánky s jídlem, sprchy, potápěčské a surfařské kluby… zkrátka vše, co je potřeba pro dokonalou plážovou pohodu.
Chystáte-li se do Egypta (zejména do Marsa Alam), nezapomeňte si s sebou vzít boty do vody. Moře u břehu zde bývá mělké a zdejší korálové podloží často znemožňuje chůzi naboso. Dávejte si také pozor na mořské ježky! Počítat je třeba i s tím, že na některých místech je přístup do moře možný pouze přes molo.
Kuchyně
Egyptská kuchyně je stejně bohatá a pestrá jako Egypt sám. Místní hotely navíc často nabízejí bohaté All Inclusive, v rámci kterého můžete ochutnat jak pokrmy místní, tak mezinárodní provenience.
A jaké dobroty jsou pro Egypt typické? Ochutnat určitě musíte místní hummus, falafel, mahshi warak enab (vinné listy plněné směsí jehněčího a skopového masa, rýže a koření), alexandrijské garnáty či například slavnou egyptskou polévku z mladých listků jutovníku tobolkatého zvanou molokhia. A to je samozřejmě jen začátek kulinářského dobrodružství, které vás v Egyptě čeká.
Nakupování
Jet do Egypta, a nenavštívit některý z tradičních trhů zvaných „súk“? To by byl doslova cestovatelský hřích. Jedná se sice o poněkud intenzivnější zážitek, ale stojí za to! Stánky se prohýbají pod záplavou zboží všeho druhu, trhovci smlouvají se svými zákazníky a překřikují se navzájem ve snaze co nejvíce vychválit a samozřejmě prodat své zboží… Chcete-li však zažít opravdovou arabskou atmosféru, nemůžete si návštěvu súku v žádném případě nechat ujít. 
A co na takovém trhu můžete sehnat? Vlastně úplně všechno. Nejčastěji si ale lidé ze súku odnášejí koření, ibiškový čaj karkade, vodní dýmky, ručně tkané koberce, charakteristické olejové lampy, papyrus, sošky z alabastru či tradiční šaty.
Typickým prvkem při nákupech na trzích v Egyptě je smlouvání (v kamenných obchodech, hotelech a restauracích ceny bývají dané). Pro někoho může být zprvu nepříjemné, ale když k němu přistoupíte jako ke hře, možná vás nakonec začne bavit.
Jak na to? Doporučujeme začít zhruba na třetině ceny, kterou si prodejce řekne a nenechat se zviklat litaniemi o těžkostech jeho života, kterými budete vzápětí zahrnuti. Prodejce si vyslechněte, prohoďte s ním pár přátelských slov a potom cenu o něco zvyšte. Toto se může několikrát opakovat, ale pokud se obrníte trpělivostí a svou roli ve smlouvací hře sehrajete dobře, může se vám nakonec podařit koupit zboží třeba jen za třetinu původní ceny. A ten autentický zážitek? Ten je k nezaplacení!
Vstupní podmínky
Cestovní doklad
Držitelé českého cestovního pasu mohou vstoupit na území Egypta s podmínkou, že platnost jejich cestovního dokladu je nejméně 6 měsíců od data vstupu do země.
Vízová povinnost
Turistické vízum lze zakoupit společně se zájezdem, u vízové přepážky po příletu na letišti v Káhiře, Hurghadě a Marsa Alam za 25 USD nebo u delegáta s manipulačním poplatkem. Turistické vízum je také možné zakoupit před příjezdem na portálu e-Visa.
Doba letu
cca 4,5 h
Časové pásmo
Letní čas +0
Zimní čas +1
Pozor, Egypt přechází z letního času na zimní poslední dubnový pátek a ze zimního na letní poslední říjnový čtvrtek, tedy v jiných termínech než my. 
Měna
egyptská libra (100 piastrů)
Do Egypta je vhodné si vzít dostatek hotovosti, a to buďto v eurech nebo v amerických dolarech. Egyptské libry je lepší si vyměnit až na místě, jejich dovoz i vývoz z Egypta je totiž omezen na 1000 LE. Možnosti placení kartou jsou omezeny na restaurace, hotelové a některé kamenné obchody. 
Obvyklým egyptským zvykem je tzv. bakšiš, tedy jakýsi dobrovolný poplatek za služby, se kterými jste byli spokojeni. Obzvlášť se vyplatí na recepci hotelů a u pokojové služby, případně v hotelové restauraci –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ budete možná až překvapeni, jaké VIP služby vám těch pár dolarů či euro přinese.
Řeč
V Egyptě se mluví egyptskou variantou arabštiny, ale vystačíte si i s angličtinou, ruštinou či němčinou. Výjimkou není ani znalost alespoň několika českých slovíček. 
Kontakty
Velvyslanectví ČR v Egyptě
4, Dokki Street, 12511
Giza, Cairo
Telefon:
+20 233 339 700 (hlasový strom)
+20 233 339 701 (operátor)
Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v ČR
Pelléova 14
160 00 Praha 6
Telefon:
+420 224 311 506