Dubaj (Spojené arabské emiráty)

Dubaj

Další destinace ve Spojených Arabských Emirátech

ABU DHABI

Zjistit více

FUJAIRAH

Zjistit více

RAS AL KHAIMAH

Zjistit více

SHARJAH

Zjistit více

UMM AL QUWAIN

Zjistit více

Přestože většinu území emirátu Dubaj zaujímá poušť, divili byste se, jak bohatý je zdejší společenský život a kolik zábavy si na dovolené zde užijete. Letní teploty ovlivněné pouštním klimatem jsou sice opravdu vysoké a sahají až k horečnatým 50 °C, při pobřeží je vzduch ale vlhčí a v zimě se denní teploty pohybují kolem 25 °C, což je ideální pro zimní dovolenou.

Zatímco hlavní město Abú Dhabí je centrem a metropolí celých Spojených arabských emirátů, stejnojmenné hlavní město Dubaje, které se pro odlišení často označuje jako Dubaj City, je město nejlidnatější a leží na jednom z ostrovů, které lemují pobřeží.

Dubaj a jeho historie

Sice existuje málo pramenů o minulost Dubaje, přesto archeologické nálezy dokládají, že území bylo osídleno již kolem roku 2 500 př. n. l. a stáří některých artefaktů se datuje až do 3. tisíciletí před naším letopočtem. Opravdu podrobné informace o této civilizaci máme však až od 18. století. Pokud se o historii Dubaje chcete dozvědět více, určitě navštivte Dubajské muzeum, které se nachází v budově bývalé pevnosti z roku 1787.

Hlavním průmyslovým odvětvím až do 2. poloviny 20. století bylo hledání perel, které dávalo obživu většině lidí. Tomu učinilo přítrž až objevení ropy v roce 1966. Mnoho beduínských kmenů si však stále zachovalo svůj životní styl a rády s ním turisty seznámí.

O to rychleji se však moderní Dubaj rozvíjí dnes a jako o překot tu vyrůstají obrovské mrakodrapy i futuristické stavby. Jednou z nejzajímavějších budov nejen v Dubaji, ale na celém světě je například Muzeum budoucnosti kružnicového tvaru zdobené kaligrafií. Dále Infinity Bridge důmyslně ovinutý symbolem nekonečna a ikonický jehlanovitý mrakodrap Burdž Chalífa, který se svými 828 metry sahá doslova až do nebe.

Architekti tu šli však ještě dál. V roce 2016 získal Dubaj další z řady svých světových prvenství, když zde byla prvně v historii úspěšně vytvořena budova s pomocí 3D tisku.

Dovolená v Dubaji ve velkém stylu

V Dubaji najdete nejen řadu špičkových hotelů, ale také restaurací, které nabízejí bohatý výběr arabských specialit i mezinárodní kuchyně. Stejně pestrá je i nabídka služeb, které hotely a rezorty po celém pobřeží poskytují. Jsou vystavěné buď v působivém orientálním duchu, nebo naopak v originálním moderním až futuristickém designu a zařízením se snadno vyrovnají oblíbeným prázdninovým rezortům v Turecku, Řecku nebo Španělsku.

Samozřejmostí je polopenze, plná penze nebo All Inclusive, často včetně alkoholu, který jinak bývá podáván pouze v podnicích se zvláštním povolením. Dále pohodlně vybavené pokoje, bazény, wellness centra i bezplatná hotelová doprava k pláži (u městských hotelů, které nejsou přímo u moře) nebo k luxusním nákupním centrům.

Ale pozor! Pokud nemáte All Inclusive, pravděpodobně po vás budou ve Spojených arabských emirátech vyžadovat depozit na případné další výdaje v restauracích atd. Tak pamatujte na dostatečnou finanční hotovost.

Při plánování animačních programů a zajištění zábavy v miniklubech a aquaparcích myslí hoteliéři i na nejmenší klienty. Spoustu atrakcí však najdete i mimo areál hotelu a garantujeme vám, že si je užijete stejně jako vaše děti.

Například v dětském centru KidZania se pořádají dětské vzdělávací kurzy v nejrůznějších oborech. Děti se také více dozvědí o naší planetě v zoologické a botanické zahradě s umělým deštným pralesem The Green Planet nebo v Dubajském akváriu a podvodním Zoo. Legoland je pak sázka na jistotu u malých i velkých.

Doporučené hotely

Království chutí

Ačkoli je Dubaj v očích veřejnosti vnímán jako destinace, kde tráví dovolenou především bohatší klienti, nemusí to platit vždy. Nabídka zdejších restaurací je totiž opravdu široká, od superdrahého luxusu až po rychlé občerstvení, přitom standard kvality v gastronomii je zde zhruba podobný jako u nás a dobře se můžete najíst i v malé rodinné restauraci nebo bufetu, aniž byste museli mít strach z kvality občerstvení. Zejména pokud dáte na rady online průvodců po restauracích a půjdete na jistotu do prověřeného podniku.

Za zkoušku určitě stojí i pouliční jídlo, zde je však na místě trochu opatrnosti ohledně hygieny a volby potravin (pozor například na saláty se zálivkou, které se mohou v horku rychle kazit).

V restauracích, bistrech i stáncích se prodávají oblíbené lahůdky blízkého východu, jako je arabský kebab z mletého masa a šavarna či šaurma, tedy obdoba řeckého gyrosu.

K typickým arabským pokrmům patří hummus, tedy krém z cizrny, který slouží jako základ pomazánek nebo samostatná příloha. Mezi další přílohy, které se ale v pouličních stáncích prodávají i samostatně, patří falafel, tedy smažené cizrnové kuličky, jogurt labneh a určitě manakiš – chlebová placka ochucená kořením, masem i sýrem.