Tipy na výlety v turecké Antalyi: Antické město Perge

Výlety a zážitky
Pavel Raus
Tipy na výlety v turecké Antalyi: Antické město Perge
Návštěva Perge - Cestovní zážitek

Ráno mě trochu překvapily sluneční paprsky, které pronikaly skrz záclony mého hotelového pokoje. Slunce a Turecko, říkáte si možná, jaképak překvapení? To jde přece perfektně k sobě! Máte samozřejmě naprostou pravdu, ale já jsem na Tureckou riviéru, kterou asi znáte spíš jako skvělou destinaci pro letní dovolenou, vyrazil v prosinci.

Sluníčko však na zimní roční období nijak nedbalo a svými hřejivými paprsky mě doslova vytáhlo z postele. Ne že bych nějak moc protestoval, čekal mě totiž den plný dobrodružství v okouzlujícím prostředí malebného regionu Antalye, konkrétně pak návštěva antického města Perge.


Přiznám se vám, že studená voda je moje noční můra. A protože jsem věděl, že teplota moře na Turecké riviéře v prosinci dosahuje teploty maximálně okolo 17 °C, o koupání v moři jsem si mohl nechat jenom zdát. Protože jsem však nechtěl úplně přijít o možnost užit si vodní radovánky, rozhodl jsem se najít si hotel s venkovním vyhřívaným bazénem. Ten pocit, když se můžu po celém dni chození naložit do teplé vody pod širým nebem a pozorovat hvězdy, jak pomalu plní šeřící se oblohu, je totiž k nezaplacení. Z široké nabídky hotelů na Turecké riviéře jsem si nakonec vybral Nirvana Cosmopolitan a musím říct, že ho s klidným svědomím mohu doporučit i vám. Kromě několika vyhřívaných bazénů, skvělého 5* servisu a bohatých možností pro sportovní aktivity jsem velice ocenil i skvělé jídlo z regionálních surovin, které v hotelu dostanete v rámci konceptu Local & Healthy Food. Psal jsem to ve svých článcích už několikrát, ale napíšu to s radostí znovu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nad tureckou kuchyni prostě není! A když je ještě navíc připravena z lokálních surovin, garantuji vám, že se od těch bohatě prostřených All inclusive stolů vůbec nebudete chtít odtrhnout.


V Antalyi jsem samozřejmě nebyl poprvé a mohu tedy zodpovědně říct, že je v zimě stejně okouzlující jako v jiných ročních obdobích. Příroda na jihu Turecka totiž neztrácí mnoho ze své zeleně, a ačkoli samozřejmě není tak barevná a plná života jako na jaře a v letě, má jistě své nezpochybnitelné kouzlo.

Dnes mě však nečekal výet do přírody, ale do minulosti. Konkrétně do města Perge, jehož historie sahá až do roku 1200 př. n. l., kdy ho založili dávní Lýkijci, aby se později stalo jedním z mocenských center starořeckého regionu Pamfýlie. V jeho zdech se skutečně psala historie, a to nejen Středomoří, ale velké části Evropy a Asie!


Do Perge z Antalye coby kamenem dohodil

Perge je od centra Antalye vzdálené asi 18 km a mně cesta z hotelu Nirvana Cosmopolitan trvala autem zhruba dvacet minut. Auto si samozřejmě můžete v Turecku zapůjčit i vy, ale do Perge je možné se vydat i s průvodcem v rámci organizovaného výletu. Pokud byste si přáli takový výet absolvovat, zeptejte se na něj svého delegáta.

Jakmile jsem se přiblížil k archeologickému nalezišti, pohltil mě zvláštní pocit, který obvykle mívám v přítomnosti památek pocházejících z pradávných časů – směs očekávání, vzrušení a obrovské úkty k tomu místu, které vystavěli lidé před tolika tisíci lety... Zimní Antalye ke mně byla ten den obzvlášť vlídná, protože jakmile jsem vstoupil do ruin města, slunce vykouklo zpoza mraku a začalo hřát natolik, že jsem si sundal bundu a zbytek prohlídky jsem absolvoval pouze v tričku s krátkým rukávem. Celým areálem se navíc nesla vůně borovic, která se mísila se slaným vzduchem plynoucím od nedalekého Středozemního moře, takže jedinou připomínkou toho, že jsem do Turecka vyrazil dávno po skončení letní sezóny, byl fakt, že jsem se několikrát během své prohlídky Perge ocitl prakticky sám.


Římané, kam se podíváš

První, co mě zaujalo, byla majestátní římská brána, která se svým charakteristickým obloukem působila jako portál do jiného času. Prošel jsem jím a vstoupil na hlavní ulici lemovanou desítkami sloupů, která se táhla do dálky. Nebylo potřeba příliš mnoho fantazie, abych si představil dávné obchodníky s vozy plnými zboží, pochodující vojáky v blyštivé zbroji a rolníky se zvířaty, kteří před tisícovkami let chodili po její mramorové dlažbě. Moje první zastávka byla u Stadionu. Ten v Perge patří k těm nejlépe dochovaným na celém světě a ve své době mohl pojmout až 12 tisíc diváků.


Ani zde nebylo nijak těžké představit si davy lidí a jejich nadšené výkřiky při závodech vozatajů nebo gladiátorských zápasech. Dotkl jsem se chladného kamene tribun a přemýšlel, kolik příběhů by tyto zdi mohly vyprávět. Odtud jsem zamířil k římským lázním. Bylo fascinující vidět, jak promyšlené tyto stavby byly. Jakpak by ne, když byly jedním z center tehdejšího společenského života, místem, kde probíhala obchodní jednání, a jedním ze symbolů římské kultury a životního stylu. V lázních v Perge se zachovaly dokonce i části hypokaustu – systému pro ohřívání podlah a stěn. Jak důmyslní byli dávní římští stavitelé! A jaká škoda, že si dnes musíme relaxaci v takových lázních jen představovat. Kdybych byl starým Římanem, asi bych z takových lázní prakticky nevylezl!

Další zastávkou bylo antické divadlo, které se nachází trochu stranou od hlavní cesty, ale nebylo o nic méně zajímavé. Ba naopak. I tento amfiteátr patří totiž k nejlépe dochovaným stavbám svého druhu na světě a pyšní se kapacitou až 15 tisíc diváků. Amfiteátr sloužil nejen jako místo pro starověká dramatická představení a pro politická shromáždění. Probíhaly zde však i krvavé gladiátorské zápasy. Dodnes se dochovaly bohatě zdobené reliéfy a stále funguje i překvapivě dobrá akustika budovy. To si může ostatně každý návštěvník amfiteátru snadno ověřit.

Na hlavní ulici jsem objevil další zajímavá místa, jako například fontánu na jejím konci. Ta byla kdysi zdrojem vody pro celé město. Voda sem proudila 11 km dlouhým akvaduktem, který do Perge přiváděl vodu z horské řeky Kursunlu. Při procházení mezi sloupy agory, někdejšího centra obchodu a společenského života, jsem si zase představoval, jak se zde dávní trhovci překřikovali ve snaze prodat své zboží, stánky se prohýbaly pod různými druhy keramiky, látek, amforami s olivovým olejem a občané města diskutovali o politice, válkách a vůbec všem, co bylo důležité pro jejich tehdejší život. Jedním z vrcholů (doslova) Perge pak byla návštěva akropole, která se tyčí nad městem. Stoupání na ni bylo trochu náročnější, takže pokud nejste ve formě, případně máte nějaké pohybové omezení, zvažte dobře své síly. Výhled z vrcholu však doopravdy stojí za to. Město se před vámi rozprostře jako na dlani a v dáli za ním se táhne typicky středomořská krajina posetou olivovými háji a cypřiši. Pohled hodný antických bohů!

Návštěva Perge mě nenechala klidným

Jak slunce pomalu klesalo k obzoru, rozhodl jsem se ještě chvíli zůstat v již téměř prázdném městě. Posadil jsem se na jeden z pískovcových kamenů a nechal na sebe působit atmosféru toho kouzelného místa. Možná to bylo vážně jenom tím, že v prosinci není na Turecké riviéře tolik turistů, ale přesto mě zdejší klid a pokojná atmosféra překvapily.

Když jsem odcházel, otočil jsem se a ještě jednou se podíval na bránu, kterou jsem ráno prošel. Slunce zbarvilo nebe do oranžových a růžových odstínů a vrhalo dlouhé stíny na kamenné zdi a tisíce let starou dlažbu. Přemýšlel jsem o tom, jak by se cítil takový Lýkijec, kdyby měl možnost projít portálem do budoucnosti a vidět to, co právě vidím já. Zašlou, ale přesto stále tak zřejmou slávu svého města. Zda by byl hrdý na to, že plody práce jeho rukou vydržely celá tisíciletí, nebo by v něm převládal spíše smutek nad tím, že tyto mrtvé zdi jsou to jediné, co po jeho lidech na světě zůstalo. Opuštěná lidská sídla nejsou pro mě jen místy, která si projdu, vyfotím a zapomenu na ně. Jejich návštěva je pro mě intenzivním zážitkem, kterým se vždy jako tenká nitka táhne jistý druh melancholie. Bude se snad jednoho dne někdo takto dívat na rozvaliny našich příbytků? Chodit po ruinách našich měst a přemýšlet, v jakém světě jsme to vlastně žili a co se stalo, že zanikl? Jak křehké je ve skutečnosti to všechno, co považujeme za samozřejmé?

V Perge, které si díky jeho zachovalosti není nijak složité představit v dobách, kdy bylo ještě „živé“, mi tyto myšlenky kroužily hlavou opravdu intenzivně. To však v žádném případě neznamená, že jsem si jeho návštěvu neužil. Ba naopak! I toto je důvod, proč tak miluji cestování. Ne všechny emoce, které na něm zažívám, musí být nutně pozitivní, ale vždy je možné si z nich něco pozitivního odnést. U mě to v tomto případě byl vděk za to, co mám a vědomí, že nic na tomto světě není samozřejmé ani to netrvá věčně.

Blog