Publikováno: 14. 2. 2024

Turecko: 7 tipů pro milovníky aktivní dovolené

Turecko patří k nejvyhledávanějším turistickým destinacím nejen kvůli svým krásným plážím. I turecká příroda je jako stvořená pro řadu dobrodružství.

Dva lidé provozující paragliding a v pozadí jsou vidět moře a hroy.

Pokud patříte mezi vyznavače pohybu a během pobytu v Turecku byste si rádi dopřáli nějaké zajímavé aktivity, máme pro vás pár osvědčených tipů. Adrenalinové zážitky totiž můžete spojit s poznáváním turecké krajiny a historických památek. Spousta zábavy na vás ale čeká i v letoviscích. Buď přímo v hotelu, nebo na pláži, včetně oblíbených vodních skútrů či paraglidingu.

1. Turecko je ráj pro golfisty

Vedle fotbalu je v Turecku velmi oblíbený také golf. Příjemné počasí i skvělé zázemí v luxusních hotelech lákají jak profesionální hráče, tak amatéry. Hlavním městem golfu je pak letovisko Belek, kde se nacházejí kilometry golfových hřišť a propracovaná infrastruktura pro golfisty.

2. Rafting v národním parku

Rafting je v Turecku jednou z nejvyhledávanějších aktivit. Jak pro začínající vodáky, tak pro zkušené raftery. Ideální jsou tyrkysové vody řeky Köprüçay protékající národním parkem nedaleko Manavgatu. Během raftování se vám otevře fantastický výhled na pohoří Taurus. Řeka Köprüçay je ideální i z hlediska náročnosti. Jízda na nafukovacím plavidle je tu napínavá, ale zvládne ji každý.

3. Surfing na Egejské riviéře

K prázdninové zábavě nezpochybnitelně patří i windsurfing nebo kitesurfing. Velmi dobré podmínky jsou například na poloostrově Çeşme, který se nachází západně od Izmiru v oblasti Egejské riviéry. Pokud se surfováním teprve začínáte, vydejte se na klidné a mělké vody v zálivu Alaçatı. Pro kiteboardisty je tu Pırlanta s většími vlnami, kde obvykle vane i silnější vítr.

4. Trek po Lýkijské stezce

Pokud máte rádi pěší turistiku, turecká příroda je pro vás jako stvořená. Značených stezek pro pěší túry je zde opravdu hodně. Naším tipem je každopádně Lýkijská stezka procházející územím antické Lýkie a spojující Antalyi s městem Fethiye. I když ji pravděpodobně neprojdete uplně celou, protože patří mezi deset nejdelších trekingových tras na světě, rozhodně stojí za to. Vede většinou po pobřeží, takže nabízí úchvatný výhled na mořské zátoky i historické památky, například vykopávky města Olympos.

5. Efez z výšky

Žádné záběry z dronu se nevyrovnají pohledu na svět z ptačí perspektivy. Zejména když můžete během tandemového seskoku s padákem obdivovat ruiny Artemidina chrámu, amfiteátru, Celsovy knihovny i další památky starověkého Efezu.

Fotografie vraku letadla pod mořskou hladinou.

6. Potápění k vraku letadla

Poznávání podmořské fauny a flóry patří k zážitkům, na které se nezapomíná. Jeden z nejpopulárnějších potapěčských cílů se nachází u letoviska Kaş na Tyrkysovém pobřeží, zhruba 180 km od Antalye. Téměř nedotčené letadlo Dakota DC-3 bylo po vyřazení z provozu v roce 2009 cíleně potopeno na dno moře. Leží v hloubce zhruba dvaceti metrů a stalo se domovem řady mořských živočichů včetně rejnoků a chobotnic. Potapěči se přitom mohou podívat i do vnitřního prostoru letadla.

7. Balonová romantika v Kappadokii

Náš poslední tip je opravdu unikátní a potěší všechny nenapravitelné snílky. Představte si, jak se nad fantaskní krajinou Kappadokie s typickými skalními sloupy vznáší desítky horkovzdušných balonů. Tento neuvěřitelný pohled si můžete vychutnat ještě mnohem víc, pokud se sami vydáte na výlet balónem.

Horkovzdušné balony vzlétající v Kappadokii.