Těžko dnes říct proč, ale když jsem jela na svou poslední opravdovou dovolenou, vzala jsem si s sebou Vykoupení z věznice Shawshank. Pokud se vám výběr zdá nepřiměřený, pak vězte, že moje poslední dovolená v pravém slova smyslu byla v porodnici, a bude vám ta situace připadat ještě nepřiměřenější. Na druhou stranu to bylo naposled, kdy se opravdu někdo staral o mě, nosil mi teplé jídlo až do postele a celý den jsem si mohla číst, a to si přímo říká o náročnější četbu. Sice jsem neměla výhled na moře, ale v bezesných nocích i pohled na krčské muflony stál za to.
Ani výběr tématu mě neodradil. Všechna úskalí spojená s mateřstvím a s pobytem v nemocnici možná působí dramaticky, srovnáváte-li je s nádherně nekomplikovaným světem Jane Austenové. Pokud se však díváme perspektivou Stephena Kinga, navíc zpoza mříží, zdá se nám i rodičovství, kterým se po zbytek života vykupujeme z hříchů jedné neuvážené noci, jako dovolená u moře.
Rozhodně to nemusí být romány, které o dané zemi pojednávají. Viktor Hugo toho napsal hodně o pařížské kanalizaci, přesto bych si radši do Paříže vzala Angeliku. Líp se čte, o gramáži nemluvě. Všechny vůně jižní Francie pak krásně zachycuje například kniha Jak voní tymián Marcela Pagnola, plná něžných vzpomínek na dětství v Provence.
Jako první volba se samozřejmě nabízí tzv. odpočinková četba, kam se dá zahrnout prakticky všechno, protože každý má o odpočinku jinou představu. Kromě humoristické literatury jsou tu hlavně oblíbení autoři: Hartl, Třeštíková, Soukupová... Záleží, v jaké fázi rozpadu vztahu či osobnosti právě jste.
Pak jsou tu samozřejmě mapy, průvodce a cestovatelské knihy o destinacích, do kterých směřujete. Zejména pokud se chystáte objevovat jejich krásy na vlastní oči. Ale ani v opačném případě není nic ztraceno. Dovedu si velice dobře představit, jak si čtu o hrobkách faraonů, zatímco ležím s paraplíčkem nad hlavou i v drinku u bazénu jednoho z luxusních egyptských rezortů.
Na dovolené bychom měli hlavně odpočívat a ne každý si odpočine u vyčerpávajících odborných publikací. Pokud si chcete do Egypta vzít i trochu té tajuplné atmosféry, raději bych volila historický román z dob starého Egypta, kde je hodně intrik, krve a erotiky. Ty mívají sice blíž k fantasy než k historii, ale o tom je přece celý turismus.
Já bych pro dovolenou v Egyptě zvolila nějaký román o Kleopatře, abych si během masáží a relaxace ve vířivce mohla také připadat jako exotická královna, která zamotala hlavu hned dvěma imperátorům.
Ostrov Korfu byl domovem zase jiné královny, přesněji císařovny Sissi, která si zde nechala vystavět pohádkový zámek Achilleon, kam utíkala za svobodou od svých dynastických povinností. A kdo by nechtěl občas utéct od práce, všednosti a toxických vztahů doma i na pracovišti do nekonečného snu?! Krásu ostrova Korfu také velebil už oblíbený spisovatel Lawrence Durrell, který tu prožil celé dětství.
Dojmy z dovolené v Řecku určitě ještě umocní Řek Zorba od Nikose Kazantzakise, který se odehrává na Krétě, nebo další klasika Mandolína Kapitána Corelliho.
Ale i současná literatura se ráda obrací k řeckým ostrovům. Řada hrdinek středního věku, které jsou nešťastné, opuštěné, frustrované nebo zkrátka jen hledají samy sebe, utíká do Řecka a stejně jako císařovna Sissi doufá, že na pobřeží Středozemního moře bude moci začít nový život.
Doporučit na dovolenou do Španělska Papa Hemingwaye bych si asi netroufla, jakkoli je v jeho knihách Španělsko plné vášně. Bohužel také války a smrti. Sice je povzbudivé vědět, že se dnes zdaleka nemáme nejhůř, ale co je moc, to je moc.
Atmosféru historické Barcelony podtrhnou romány ze středověku, nebo životopisy umělců, jejichž tvorba byla inspirována španělským koloritem, jako Pablo Picasso nebo Salvador Dalí.
K relaxaci u moře se rozhodně hodí lehčí četba, která vás odpoutá od všech starostí a uvolní mysl i tělo. Proto jsou knihy, které z vás udělají součást jiných světů, ideálním společníkem na cestách.