hero
stamp

Side

21°C

Teplota v listopadu


22°C

Teplota vody v listopadu

Stručná historie Side (Turecko)

V současnosti je turecké Side vyhledávaným cílem těch, kteří si chtějí užít nezapomenutelnou dovolenou v Turecku. Historie tohoto starobylého však sahá až do 7. století př. n. l., kdy území osídlily řecké kmeny pocházející ze západní Anatolie. A byli to právě Řekové, kteří dali Side i jeho jméno –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ v jejich tehdejším jazyce totiž slovo side označovalo granátové jablko. Toto ovoce bylo ve starých časech považováno za symbol prosperity a plodnosti a jeho vyobrazení můžeme vidět i na některých dobových mincích.

V následujících staletích město ovládali Římané, Arabové a Osmané. Ti všichni zanechali ve městě něco ze svého nenapodobitelného rukopisu. Svého vrcholu však město dosáhlo za vlády Římanů mezi 2. a 3. stoletím našeho letopočtu a z tohoto období pochází i většina památek, které můžeme v Side obdivovat dodnes. Dovolenou v tureckém Side si tedy užijí do sytosti i milovníci historie.

Doporučené hotely

MARVIDA FAMILY ECO
Detail hotelu
CLUB SIDE COAST HOTEL
Detail hotelu
SEVEN SEAS HOTEL BLUE
Detail hotelu
KAMELYA AISHEN CLUB
Detail hotelu
CLUB NENA
Detail hotelu
SORGUN AKADIA LUXURY
Detail hotelu
VONRESORT GOLDEN BEACH
Detail hotelu

Většina památek v tureckém Side je koncentrována u Vespasianovy brány, která představuje již po tisíciletí hlavní vstup do historické části města. Pochází z 1. století n. l., a jak už její název napovídá, byla postavena na příkaz římského císaře Vespasiana. Na výšku měří 6 metrů a po jejích stranách je dodnes možné vidět ruiny dvou obranných věží.

V srdci Side se nachází rozsáhlý bazar, ve kterém můžete nakoupit spoustu krásných suvenýrů místní i zahraniční výroby, je však třeba počítat poněkud s vyššími cenami.

Městské pobřeží je lemováno útulnými kavárničkami, bary a restauracemi mnohdy kreativně začleněnými do všudypřítomných antických ruin. Když se z nich navíc navečer začnou linout tóny tradiční turecké hudby, budete si připadat, jako byste se ocitli v některé z pohádek tisíce a jedné noci. 

Hned při vstupu do staré části města Side budou jeho návštěvníci uvítáni jednou z hlavních památek. Římský amfiteátr z 2. století n. l. vás zcela jistě uchvátí svou monumentální velikostí, však je také považován za největší v celém Turecku. Ve své době sloužil jako aréna pro souboje gladiátorů a do jeho hlediště se vešlo až na 20 000 lidí. 

Vaše dovolená v Side by nebyla kompletní, kdybyste nenavštívili Apollónův chrám, jeden ze symbolů Side a jeho asi nejdůležitější památku. I ten byl postaven ve 2. století n. l., aby v něm byl uctíván římský bůh slunce a patron umění Apollón. Původně se jednalo o bohatě zdobenou obdélníkovou budovu s mramorem vykládanou kolonádou. V 10. století byl chrám bohužel téměř srovnán se zemí ničivým zemětřesením. Do dnešních časů tedy vydržely pouze základy stavby a jejích 6 ikonických sloupů. 

Mezi další památky patří Římský akvadukt, který zásobovat starověké Side vodou z 30 km vzdálené řeky Manavgat a ruiny antické fontány Nymphaeum.

Pokud se chcete dozvědět více o historii celého regionu, určitě si nenechte ujít Muzeum Side.

V naší turecké nabídce naleznete levné Last Minute zájezdy i skvělou First Minute nabídku letní dovolené. Zájezdy do Side a dalších tureckých lokalit vybírejte zde.

Pláže

Během své dovolené v Side budete zcela jistě chtít také relaxovat na některé z místních pláží. Těch je zde naštěstí opravdu hodně. Místní pobřeží se dělí na západní a východní část a láká na svůj jemný písek a mělké pobřežní vody, které ocení zejména rodiny s dětmi. 

Západní pobřeží Side je charakteristické žlutým a světle šedým pískem, pozvolným vstupem do moře a bohatou nabídkou vodních sportů a dalších aktivit. Území pláže je zde rozděleno mezi hotely a restaurace. V těch druhých si můžete za poplatek pronajmout lehátko a slunečník a samozřejmě využívat jejich služby. Po pobřeží zde vede dobře upravená promenáda s restauracemi, bary a vůbec veškerou turistickou vybaveností. I proto bývají pláže západního pobřeží zejména v sezoně většinou plné lidí. 

Východní pobřeží je menší a ani zdaleka zde nenajdete tolik výdobytků moderní doby jako na západním pobřeží. To s sebou nese výhody v podobě krásných výhledů na mnohdy netknuté pásy žlutě zbarveného písku, krásně modravé moře a okolní zelenající se vegetaci. Je však třeba počítat s tím, že například jídlo si budete muset přinést vlastní. Vstup do moře je i zde nejprve pozvolný, ale poté se poměrně rychle svažuje do hlubin. Na dně se mohou vyskytovat kameny, proto je lepší mít s sebou obuv do vody.