hero
stamp

Kréta

28°C

Teplota v červenci


24°C

Teplota vody v červenci

Stručná historie Kréty

Dovolenou na Krétě, které se často přezdívá kolébka evropské civilizace, si užijí jak milovníci historie, tak i ti, co si chtějí především odpočinout. Najdete zde totiž nejen úchvatné moře, jedny z nejkrásnějších pláží celého světa a města jako z pohádky, ale již před téměř 5000 lety zde spatřila světlo světa Minojská civilizace, jejíž (pozdnější) architektonické skvosty můžeme dodnes obdivovat například v legendami opředeném palácovém komplexu v Knossu.

Na Krétě však žili lidé již před více než 130 000 lety a s jistotou víme, že permanentně osídlena byla nejpozději okolo 5. tisíciletí př. n. l. Tehdy se stala centrem první známé evropské civilizace, Mínojců. Jejich impérium však sahalo i daleko mimo ni.

Po kolapsu mínojského impéria okolo roku 1000 př. n. l. začaly na Krétě vznikat řecké městské státy, které mezi sebou po vzoru těch pevninských vedly neustálé války. Díky těmto konfliktům a různým vojenským aliancím byly do krétských sporů postupně zavlečeny i hlavní pevninské mocnosti jako Makedonie a Řím. Ten druhý jmenovaný nakonec získal nad Krétou nadvládu a ta se roku 67 př. n. l. stala římskou provincií.

Součástí římské (později Byzantské) říše byla až do roku 820, kdy ji dobyli andaluští muslimové, kteří zde vyhlásili Krétský emirát. Z arabských rukou ji Byzantinci dobyli zpět až v roce 961. V roce 1212 byla během 4. křížové výpravy dobyta Benátčany, kteří i přes častá povstání krétského obyvatelstva ostrov kontrolovali až do roku 1669, kdy byla Kréta dobyta Osmanskou říší.

V roce 1821 začala dlouhá řecká válka za nezávislost, z níž po jejím konci v roce 1898 vzešla Kréta coby autonomní území (byť nadále formálně spadalo pod Osmanskou říši) a v roce 1913 se stala konečně součástí svobodného řeckého státu.

Doporučené hotely na Krétě

BALI MARE
Detail hotelu
POLLIS HOTEL
Detail hotelu
MARVIDA HOTEL NIRIIDES BEACH
Detail hotelu
ARIADNE BEACH
Detail hotelu

Co navštívit na Krétě?

Váš zájezd na Krétu by nebyl kompletní, kdybyste si neudělali výlet do legendárního Knossu. Tento zachovalý palácový komplex představuje jedinečnou možnost vypravit se proti proudu času a seznámit se s prastarou Mínojskou civilizací. 

Nevšední a zároveň silný zážitek pak představuje lodní výlet na ostrov Spinalonga, který sloužil v minulosti jako útočiště malomocných. Nádherný výhled vás pak čeká na skalnatém ostrově Gramvousa s benátskou pevností, která sloužila v minulosti jako útočiště pirátů. Návštěva Gramvousy často bývá spojena s výletem na pláž Balos, kterou mnozí právem považují jednu z nejkrásnějších na světě. 

Samostatnou kapitolou jsou krétská města. Překrásné městečko Agios Nikolaos láká nejen na svou nezaměnitelně řeckou atmosféru, ale i na krásu nedalekého jezera Voulismeni. Nedaleko města se nachází také jeskyně Dikteon Andron, známé také jako Diovy jeskyně. Během své dovolené na Krétě se také můžete vypravit do hor a navštívit malebnou vesničku Kritea s kostelíkem Pangia Kera s krásnými byzantskými freskami ze 13. století.

Chcete-li zažít trochu toho městského ruchu, vydejte se do hlavního města Kréty, Heraklionu. Zde se snoubí atmosféra starého Řecka s komfortem moderního velkoměsta a v místních kavárnách, barech a restauracích můžete strávit nejedno příjemné odpoledne. Za návštěvu stojí i Heraklionské archeologické muzeum. 

V nádherném městě Chania, které bylo ještě před Heraklionem hlavním městem Kréty, zase můžete zažít romantiku v úzkých uličkách lemovaných domky s pastelovými fasádami a nevšední směsici v první řadě benátské, avšak i byzantské a osmanské architektury. Zejména v okolí chanijské zátoky si budete připadat jako ve středověké pohádce.

Za návštěvu stojí i malebné Rethymno, které často soupeří s Chanií o titul nejkrásnějšího města Kréty. V jeho četných historických budovách najdete typické taverny, bary a obchůdky s rozmanitými suvenýry. 

Kréta však vyniká i přírodními krásami. Soutěska Samaria, která je součástí stejnojmenného zábavního parku, je součástí seznamu světového přírodního dědictví UNESCO a jejích 16 kilometrů přímo vybízí k pořádné procházce. 

Nejlepší hotely na pláži

APOLLONIA BEACH RESORT & SPA
Detail hotelu
PILOT BEACH RESORT
Detail hotelu

Pláže Kréty

Elafonisi

Tato asi nejslavnější krétská pláž a současně malý ostrov leží na jihozápadě Kréty a bývá často přirovnávána ke karibským plážím. Její proslulosti odpovídá vybavení, ale i popularita, v sezoně tu tedy příliš mnoho soukromí nehledejte.  

Balos

Kdybyste během svého zájezdu na Krétu nenavštívili pláž Balos, opravdu byste o hodně přišli. Tento pruh bílého písku mezi dvěma ostrovy je omýván průzračným, azurově modrým mořem, které se navíc místy zbarvuje do růžova. Tady slova nestačí, takovou krásu prostě musíte vidět na vlastní oči!

Preveli

Překrásná pláž Preveli rozhodně stojí za návštěvu, ale pokud nemáte dobrou fyzičku, na její návštěvu rovnou zapomeňte. Abyste se na ní dostali, musíte totiž nejprve zdolat strmé, zhruba desetiminutové klesání po stovkách hrubě opracovaných schodů.

Odměnou vám však bude pohled na řeku Megalopotamos lemovanou překrásným palmovým hájem, která protíná pláž s jemným zlatým pískem, než se vlije do moře. Navzdory složité přístupnosti najdete na pláží stánek s občerstvením, a dokonce i toalety. Doporučujeme si na pláži pořádně odpočinout, protože to zpáteční stoupání vám dá pořádně zabrat.

„Palmová pláž“ Vai

Oblíbená pláž Finikodasos tu Vai u města Palekastro na severovýchodním pobřeží je jako stvořená pro všechny, kteří mají rádi živý plážový rej. Je totiž velmi oblíbená a během sezóny bývá doslova zaplněná slunečníky. A proč se jí říká Palmová? Obklopuje ji totiž nádherný palmový háj, jaký hned tak nenajdete. Tuto pláž často vyhledávají lidé, kteří se vypravili do Řecka na dovolenou s malými dětmi.

Kato Zakros

Pláže v zátoce Kato Zakros jsou oblázkové, a zdaleka tedy nejsou tak vyhledávané, jako bývají turistické pláže v blízkosti hotelů. Rozhodně však stojí za procházku nebo i celodenní výlet do nedaleké vesnice, kde najdete příjemné řecké restaurace, ale třeba i palác z mínojských dob. Za menší výlet stojí jistě i turistická stezka vedoucí skalní soutěskou s vodopády, které se říká Údolí mrtvých.

Alatsolimni

Odpočinek a nerušená relaxace vás čeká na jedné z největších krétských pláží Alatsolimni. Oblast Xerokampos na jihovýchodě Kréty, kde se nachází, je známá několika kilometry pobřeží s jemným pískem, takže je tu pro každého dost místa.

Stavros

Pokud mluvíme o plážích na Krétě, rozhodně nesmíme zapomenout na Stavros na poloostrově Akrotiri v severozápadní části Kréty. Nabízí jemný písek a klidné moře, takže je vhodným místem i pro rodiny s malými dětmi, a navíc se zapsala do historie a kinematografie, když si ji vybrali filmaři pro natáčení slavného filmu Řek Zorba. Často se o ní mluví jako o „Zorbově pláži“.