hero
stamp

Řecko

26°C

Teplota v červnu


22°C

Teplota vody v červnu

Jen málokterá země se může pyšnit tím, že se stala prakticky jedním ze symbolů pro letní dovolenou. Není se čemu divit, Řecko a jeho více než 6000 ostrovů a ostrůvků si každoročně získá srdce milionů cestovatelů z celého světa.
Připočtěte k tomu jeho bohatou historii, nezaměnitelnou atmosféru malebných městeček a horských vesnic, průzračně azurové moře, dokonalé pláže a světoznámou kuchyni, a máte dovolenkovou destinaci doslova k pohledání!
Doporučené hotely
BALI MARE
Kréta
Detail hotelu
POLLIS HOTEL
Kréta
Detail hotelu
MARVIDA HOTEL NIRIIDES BEACH
Kréta
Detail hotelu
ARIADNE BEACH
Kréta
Detail hotelu
EVITA RESORT
Rhodos
Detail hotelu
FILERIMOS VILLAGE
Rhodos
Detail hotelu
AVRA BEACH
Rhodos
Detail hotelu
ILYSSION
Rhodos
Detail hotelu
Pláže v Řecku
Elafonisi a Balos na Krétě, Faliraki a Tsambika na Rhodosu…To jsou jen některé ze světoznámých pláží, které Řecko a jeho ostrovy nabízejí.
Na své si zde přijde opravdu každý; jsou zde divoké pláže, nad kterými se tyčí skalnaté útesy, oblázkové pláže částečně skryté ve stínu borovic a cypřišů, dlouhé písečné pláže s veškerým komfortem a vybavením pro celou rodinu i malé skryté zátoky, ve kterých se můžete snadno schovat před světem.
Mnoho pláží v Řecku se pyšní tzv. Modrou vlajkou, která bývá udělována těm nejlepším plážím, které splňují významná kritéria, jako je kvalita vody, průzračnost moře, čistota pláže, kvalita vybavení či možnosti zábavy.
Nejlepší hotely na pláži
APOLLONIA BEACH RESORT & SPA
Kréta
Detail hotelu
PILOT BEACH RESORT
Kréta
Detail hotelu
APOLLO BEACH
Rhodos
Detail hotelu
AVRA BEACH
Rhodos
Detail hotelu
Řecká kuchyně
Řecká kuchyně je považována za jednu z nejchutnějších a nejzdravějších z celého světa. Kombinuje v sobě původní řecké recepty společně s kulinářským uměním dalších středomořských kultur jako je turecká a italská, a lze zde vypozorovat i jemný vliv Blízkého východu. 
Typickými surovinami jsou olivy a olivový olej, čerstvá zelenina, maso, ryby a všudypřítomný sýr feta. Velmi populární je masticha, tedy zkrystalizovaná pryskyřice z pistáciovníku z ostrova Chios známá jako zázrak tradiční medicíny, který vyléčí téměř každý neduh. 
Oblíbenou pochoutkou je také řecký národní sýr feta, který se vyrábí z kravského a ovčího mléka. Jako skvělý sladký suvenýr poslouží řecký med, který je dostupný v široké paletě chutí závisejících na tom, z jakých rostlin sály jeho producentky včely nektar. Speciální zmínku si zaslouží také světoznámý řecký jogurt.
Důležitou součástí řecké kuchyně jsou i různé bylinky, kterým se v řeckém klimatu obzvlášť dobře daří. Řecké pokrmy tedy bývají bohatě dochucovány tymiánem, oreganem, mátou a šalvějí.
Spláchnout všechny ty dobroty můžete samozřejmě sklenkou vynikajícího místního vína,
Co si z Řecka přivézt
Pokud si chcete trochu kouzla řecké kuchyně vzít domů, kupte si zdejší olivový olej, med, sýry, které jsou současně skvělý a praktický dárek pro vaše nejbližší. Obchody mají sice otevřeno dlouho do večera, skutečnou atmosféru však nasajete hlavně na tržištích.
Řecko je zemí modré a bílé a důkazem toho je i pověstný modrobílý porcelán nebo stříbrné šperky s řeckým geometrickým vzorem a svítivě modrým opálem.
V Řecku se dá téměř všude platit kartou, ale přece jenom se hodí mít s sebou nějakou tu hotovost. V některých malých obchůdkách a u obchodníků na trzích není možné platit kartou a byla by škoda, kdybyste se při nákupu suvenýrů museli omezovat.
Praktické informace
Vstupní podmínky
Řecko je součástí Evropské unie, a je tedy možné do něj cestovat kromě cestovního pasu i na občanský průkaz. Vámi zvolený doklad však musí být platný alespoň po dobu pobytu na řeckém území.
Pobytová taxa
V Řecku je zavedena pobytová taxa, která se většinou platí po příjezdu do ubytovacího zařízení. V turistické sezoně je pro rok 2024 následující:
  • 5* hotely –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ cca 10 EUR/pokoj/noc
  • 4* hotely –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ cca 7 EUR/pokoj/noc
  • 3* hotely – cca 3 EUR/pokoj/noc
  • 1* a 2* hotely – cca 1,5 EUR/pokoj/noc
Kdy jet?
Turistická sezóna na Krétě a Rhodosu začíná v dubnu a končí mnohdy až koncem října. Oba ostrovy jsou obzvlášť nádherné v květnu, kdy se krásně zazelenají a vše rozkvete.
Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, hlavně v srpnu je ovšem na ostrovech i mnoho turistů.
V září začnou vysoké letní teploty pomalu ustupovat, to však přiláká další vlnu návštěvníků, kteří si chtějí užívat dovolenou bez veder a bez dětí, které se vrátily zpět do školních lavic. Moře je navíc po létě krásně vyhřáté.
V září začnou vysoké letní teploty pomalu ustupovat, to však přiláká další vlnu návštěvníků, kteří si chtějí užívat dovolenou bez veder a bez dětí, které se vrátily zpět do školních lavic. Moře je navíc po létě krásně vyhřáté.
Doba letu
3 hodiny
Časové pásmo
+1 hodina oproti ČR
(letní čas)
Měna
euro (100 centů)
Řeč
řečtina