hero
stamp

Antalya

32°C

Teplota v červenci


27°C

Teplota vody v červenci

Stručná historie Antalye (Turecko)

Když ve 2. století př. n. l. pergamonský král Attalos II. zakládal město, které na svou počest nazval Attaleia, jistě ho nenapadlo, jakou proslulost a celosvětovou slávu jeho město jednou získá. Během staletí se totiž Attaleia stala Antalyí, 5. největším městem Turecka, neoficiálním hlavním městem tureckého turismu a čtvrtým nejnavštěvovanějším městem celého světa. Antalya dala název i celé provincii, která se v současné době táhne od Patary na západě po Gazipasu na východě.
Město bylo nedlouho po svém založení dobyto Římany a tím možná trochu paradoxně začala jeho zlatá éra. Během ní byly postaveny i četné monumenty, jejichž krásu můžeme v některých případech obdivovat dodnes. 

Co navštívit

Za hlavní historickou část Antalye bývá považována čtvrť Kaleici. Její hlavní část pochází z římských časů a v posledních letech prošla zdařilou rekonstrukcí, takže v nyní najdete mnoho krámků se suvenýry, restaurací s lokální kuchyní a dokonce hotelů.
Oficiálním vstupním bodem do Kaleici je bohatě zdobená Hadriánova brána. Mezi další významné monumenty patří mešita Yivli se svým 38 metrů vysokým minaretem pocházející až z roku 1230. Další ikonickou stavbou centra Antalye je věž Saat Kulesi s hodinami, která stojí na okraji starého města.
Ze římské nadvlády však netěžila jen samotné město Antalye, ale celé historické oblasti Lycie, Pamfylie a Pisidie, ze kterých se současný region skládá. Již v předřímské době důležitá sídla jako Patara, Xanthos, Myra, Perge, Aspendos, Side, Sagalassos, Antios či Termessos získala ještě větší význam a prastarou krásu jejich především římských architektonických památek si můžeme užívat i dnes. Zejména Termessos, Aspendos, Side a Perge určitě doporučujeme navštívit!
Jižní hranici regionu Antalye určuje Středozemní moře, na severu pak pohoří Taurus. Nížiny a písčité i oblázkové pláže na pobřeží kontrastují s jinak převážně hornatou krajinou plnou zeleně, horských údolí a řek. Zejména řeky Manavgat a Koprulu nabízí skvělé prostředí pro rafting, canyoning, ale i v Turecku populární říční pikniky. Zvláštní zmínku si zaslouží věčně zasněžené vrcholky pohoří Taurus, které se zde tyčí nad obzorem. Kde jinde na světě máte při koupání v moři takový výhled?
V naší turecké nabídce naleznete levné Last Minute zájezdy i skvělou First Minute nabídku letní dovolené. Zájezdy do Antalye a dalších tureckých lokalit vybírejte zde.

Pláže

Pobřeží regionu Antalye je známé svými stovkami kilometrů písčitých pláží omývaných Středozemním mořem, které zde hraje snad všemi odstíny modré. Více než 200 z místních pláží se dokonce může pyšnit Modrou vlajkou. Které pláže poblíž města Antalye byste si určitě neměli nechat ujít?

Lara Beach

Pravděpodobně nejznámější a nejpopulárnější pláž celé Turecké riviéry se nachází jen pár kilometrů od centra Antalye. Tuto dlouhou písčitou pláž si užijí zejména ti, kteří hledají plážový komfort ve formě barů, klubů a restaurací. 

Konyaalti Beach

13 km oblázkové pláže jen kousek od centra Antalye. Snadno se sem dopravíte veřejnou dopravou. Podél celé pláže je navíc vystavěná nádherná promenáda lemovaná obchody, restauracemi a samozřejmě bary, kde 

Pláž Mermerli

Přímo pod hradbami historického centra Antalye se nachází tato malebná písčitá pláž, samozřejmě se vším potřebným vybavením. Vzhledem k jejímu umístění a velikosti však doporučujeme si přivstat, aby na vás zbylo místo.