Spojené arabské emiráty


Destinace ve Spojených Arabských Emirátech s Coral Travel

ABU DHABI

Zjistit více

FUJAIRAH

Zjistit více

RAS AL KHAIMAH

Zjistit více

SHARJAH

Zjistit více

UMM AL QUWAIN

Zjistit více

Nenechte se zmýlit představou, že na vás během vaší dovolené ve Spojených arabských emirátech čeká jen poušť... Naopak! Pokud se vydáte poznat jejich nevšední kouzlo, učaruje vám jejich orientální atmosféra, tisíce barev a orientálních vůní, tradiční arabská i moderní architektura a naprosto jedinečný servis v přepychových hotelech.

Není žádným tajemstvím, že ropa je hlavní příčinou současného bohatství SAE. Toto království ropy se však již dávno nespoléhá jen na své nerostné bohatství. Stejně a možná ještě intenzivněji využívá a současně podporuje turistický ruch a v posledních letech se stává stále oblíbenější destinací pro nejen letní dovolené u moře.

Zdejší nespornou výhodou je totiž až 300 slunečných dnů v roce a možnost celoročního koupání. Hosté mohou využívat servis hotelů a přírodních nebo důmyslně vytvořených pláží i potápění ke korálovým útesům. Stejně oblíbené je ale i lyžování a snowboarding, například v krytém areálu Ski Dubai v rámci obchodního domu Mall of Emirates se 400 m dlouhou sjezdovkou s technickým sněhem, který byl svého času největší svého druhu na světě.

Kromě pláží, hotelů a luxusních obchodních center najdete v emirátech i pestré přírodní bohatství v zelených zahradách s léčivými prameny či v horách s přírodními bazény, oázami a vodopády. Dovolená v Emirátech tedy není zdaleka jen o pobytu na plážích a v hotelu.

Doporučené hotely

Historie Spojených arabských emirátů

Osídlení této oblasti se datuje až k době před 130 000 lety. Už během doby bronzové a železné se zde rozvíjela vlastní kultura, která se věnovala obchodu a budovala funkční infrastrukturu. Osídlení území pak můžeme vysledovat k tzv. První Perské říši, také zvané Achaimenovská říše.

Po jejím pádu, způsobeném též expanzí Alexandra Makedonského, se území dostávalo pod nadvládu různých kmenů a poté se stalo cílem zájmu evropských velmocí, nejprve Portugalců a poté Britů.

Ať už důvodem Britů k ovládnutí pobřeží bylo potlačení pirátství nebo obchodní zájmy (zejména lov perel), faktem zůstává, že během první poloviny 19. století se dnešní Emiráty staly součástí britského impéria, a to až do sedmdesátých let 20. století. Paradoxně to byla rovněž britská strana, kdo zajistil Emirátům samostatnost, když se rozhodla neprodlužovat smluvní dohody o obraně a obchodu. Na přelomu roku 1971 a 1972 pak vznikly SAE, jak je známe dnes.

Přestože demokratizační proces je pozvolný, udržují si SAE kvalitní politické, vojenské a diplomatické vztahy s USA, Francií, ale také například s Izraelem a bojují proti islamismu ve smyslu fundamentalistických politických tendencí.

Díky nálezu ropy v 50. letech 20. století patří k nejbohatším státům na světě a jejich bohatství přispělo k rozmachu hlavních měst Dubaje a Abú Dhabí, která jsou velmi moderní a pyšní se novodobou, futuristickou architekturou.

„Spojené království” Blízkého východu

Spojené arabské emiráty se nacházejí na východě Arabského poloostrova, který sdílí se Saudskou Arábií, Ománem, Katarem či Jemenem. Tvoří je Abú Dhabí, Dubaj, Adžmán, Fudžajra, Rás al-Chajma, Umm al-Kuvajn a Šardžá. Každá ze sedmi provincií má svého vlastního vládce –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ emíra.

V jeden stát se SAE spojily v roce 1971 a jejich vznik připomíná obrovská pamětní nástěnná malba v rámci přehrady Hatta v Dubaji, která byla vytvořena v roce 2017.

Nejznámějšími emiráty jsou největší a nejbohatší Abú Dhabí a pak samozřejmě Dubaj, perla na pobřeží Perského zálivu, město budoucnosti a neomezených možností.



Lidé, zvyky a kuchyně

Kultura v emirátech je velmi bohatá, zejména díky mezinárodní skladbě obyvatelstva, které činí především přistěhovalci. Vedle islámu, který převládá, jsou v SAE tolerována i další náboženství.

Stejně pestrá je i zdejší kuchyně, v níž se s tradičními arabskými pochoutkami prolínají prvky Blízkého východu a Asie. Jehněčí a velbloudí maso doplňují ryby, dále zelenina, rýže či cizrnový hummus. Jako ve většině arabských zemí patří k nejoblíbenějším jídlům šauarma, kterou Řekové prodávají pod názvem gyros a Turci zase kebab. Hlavním pojítkem jsou ale typické arabské směsi koření a jedinečné chuťové kombinace.

Přestože místní lidé slaví ramadán, k němuž se neodmyslitelně váže půst (saum) trvající vždy od úsvitu do západu slunce, nemusí si turisté během svého zájezdu do Spojených arabských emirátů lahůdky zdejší kuchyně odříkat. Není ale na místě pochutnávat si na nich na veřejnosti. Připravte se také na to, že během “postního měsíce” může být provoz v hotelových restauracích nebo food courtech v obchodních centrech změněn nebo upraven.

Podobně je tomu s tradičním oblečením, které místní lidé nenosí zdaleka jen z náboženských důvodů. Jednoduše je to prostě praktičtější, zejména v horkém letním počasí. Ženy se obvykle zahalují tak jako v ostatních arabských zemích, od turistek se to však nevyžaduje, naopak by to mohlo být považováno za nedostatek respektu k místní kultuře. Úplně stačí volné delší oblečení, které příliš neodhaluje citlivé partie, nohy ani paže.

Doba letu

cca 6 hodin

Časové pásmo

+ 2 h v době letního času,
+ 3 h v době zimního času

Měna

1 emirátský dihram (Dh) = 100 Fils

Řeč

arabština, perština, angličtina, také hindština a urdština

Důležité kontakty

Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí

Marina Village, Villa A09,
Breakwater Area,
Abú Dhabí P.O.Box 27009

Telefon: +971 2 6782800 (po-pá 9-12)
Nouzová linka: +971 50 662 89 20 (pro občany ČR, pouze v naléhavých případech)

E-mail: abudhabi@embassy.mzv.cz
E-mail (konzulární úsek): consulate_abudhabi@mzv.cz,
visa_abudhabi@mzv.cz
Web:
www.mzv.cz/abudhabi

Velvyslanectví SAE ve Vídni

Chimanistrasse 36
1190 Vídeň, Rakousko

Telefon: +43 (1)368 1455
E-mail: viennaemb@mofaic.gov.ae

Upozornění: Výše uvedené informace jsou pouze informativní a mohou se měnit.