hero
stamp

Kemer

30°C

Teplota v červenci


28°C

Teplota vody v červenci

Stručná historie Kemeru (Turecko)
Historie Kemeru se začala psát již v antických časech, kdy na přelomu 5. a 4. století př. n. l. staří Řekové založili v oblasti město jménem Idyros. Idyros bylo jedno z 25 měst, které později společně vytvořily Lýkijskou ligu, tedy první unií nezávislých demokratických států v historii. 
Podobně jako většina ostatních přímořských měst v regionu Idyros čelil četným nájezdům pirátů a jiných národů, které se toužily v úrodné oblasti usadit. Lýkii se však podařil zázrak a udržela si svou nezávislost až do roku 168 př. n. l., kdy se stala římským protektorátem
Ve 12. století se Idyros stal součástí Osmanské říše (tehdy se mu říkalo Eski Köy), a v tureckých rukou zůstal až dodnes. Do roku 1923, kdy došlo k turecko-řecké výměně populace, zde však žila významná řecká menšina. 
Své současné jméno si turecký Kemer získal až ve 20. století, kdy se stal také vyhledávanou turistickou destinací. 
Doporučené hotely
MARVIDA HOTEL AKMAN PARK
Detail hotelu
ROSE RESORT HOTEL (ADULTS ONLY 12+)
Detail hotelu
BALMY BEACH RESORT KEMER
Detail hotelu
KEMER DREAM HOTEL
Detail hotelu
Co navštívit
Kemer je z velké části moderní město, a mnoho historických památek zde nenajdete. Pokud si na své dovolené v Kemeru chcete užít i trochu historie, bude třeba se za ní vypravit ven z města.
Originálním místem k odpočinku jsou ruiny ⁠⁠⁠⁠⁠⁠města Phaselis. To leželo cca 15 km od centra současného Kemeru. Chcete-li si užít plážovou pohodu na místě, které vypadá, jako by vypadlo z filmu o Indiana Jonesovi, je pro vás toto místo jak dělané.
Za návštěvu stojí i hrad Gedelme z 9. století, který je od centra Kemeru vzdálený 14 km a připomíná byzantskou historii této oblasti. V jeho blízkosti se navíc nachází krásná jeskyně a impozantní 2500 let starý platan.
Kemer je rájem i pro ty, kteří si chtějí svou dovolenou v Kemeru ozvláštnit výlety do přírody či za památkami. 
Nezapomenutelný zážitek vám poskytne výlet do Pobřežního národního parku Beydağları se svou nejvyšší horou Tahtalı Dağı. Na ni se můžete vydat lanovkou Olympos Teleferik a na jejím vrcholku vás čeká překvapení v podobě obrovského praku, ze kterého se odvážlivci mohou nechat vystřelit. Zpět dolů se dá sletět i na paraglidu.
Přímo v Kemeru nebo v jeho blízkosti se také nachází množství zábavních parků, jako jsou rekreační Central Kemer Moonlight Park, Delfinárium, folklorní Nomad Theme Park, Eco Adventure Park nabízející adrenalinové zážitky v přírodě a především mezi dětmi populární Dinopark.
Pláže
Mezi nádhernými plážemi Kemeru si vybere opravdu každý. Písek, oblázky, tyrkysové moře, skaliska a piniové háje budou tou nejlepší kulisou pro váš dokonalý odpočinek. Stihnete je během své dovolené v Kemeru navštívit všechny?
Pláž Moonlight
Výhodou této pláže je to, že je namísto hotelů obklopena zelenými kopci. Nachází se jen kousek od kemerského přístavu a poskytuje veškerou plážovou vybavenost, kterou si můžete během svého odpočinku přát. Vstup je zdarma, pronájem lehátek a slunečníků je však za poplatek.
Pláž Kemer
Jen krátkou procházkou můžete z centra Kemeru dojít na jeho hlavní městskou pláž. K dispozici jsou zde bary, restaurace, široká nabídka vodních sportů a samozřejmě možnost pronájmu lehátek a slunečníků. Pokud chcete větší soukromí, stačí se vydat pár kilometrů směrem na východ.
Pláž Kaputas
Tato písčitá pláž pyšnící se Modrou vlajkou je považována za tu „nejinstagramovější“ pláž celé Turecké riviéry. Až uvidíte místní skalnaté útesy, nekonečnou zeleň a zlatavý písek, bude vám jasné proč. Vstup na pláž je zdarma, jen za pronájem lehátek a slunečníků se platí malý poplatek.
Pláž Goynuk 
Většina pláže je rozdělena mezi luxusní hotely, ale 2 sekce jsou volně přístupné veřejnosti a je možné si na nich za poplatek pronajmout lehátka a slunečníky. Plavat v moři můžete bez omezení po celé délce pláže. I na této pláži je k dispozici pestrá nabídka vodních sportů a café, kde seženete občerstvení za přívětivé ceny.
Pláž Camyuva
Populární a živá oblázková pláž nacházející se 7,5 km od centra Kemeru. V její severovýchodní části je místo pro kempování a několik barů a restaurací, na severozápadě jsou pak hotelové komplexy. 
Pláž Beldibi
Tato písčitá pláž se nachází poblíž městečka Goynuk, cca 20 km od Kemeru. Její východní část je zdarma, lehátka a slunečníky lze pronajmout za poplatek. Zbytek pláže je rozdělen mezi zdejší luxusní hotely. Na pláži působí mnoho firem provozujících vodní sporty.
Pláž Olympos
Tuto pláž ocení především milovníci nedotčené přírody. Nachází se necelých 50 km od Kemeru v přírodní rezervaci, takže zde nečekejte žádné plážové vybavení s výjimkou několika restaurací. Nedaleko se nachází krásná písčitá Cirali Beach a ruiny antického města Olympos.
Pláž Patara
18 km dlouhá písčitá pláž nacházející se v blízkosti ruin stejnojmenného historického města. Na rozdíl od většiny pláží v Turecku, je zde zaveden vstupní poplatek. K pláži jezdí minibusy a je také snadno dostupná autem.
Pláž Adrasan
Nádherný výhled na zelenající se hory, skvělá vybavenost a hlavně dokonalý klid. Tato oblázková pláž má tu výhodu, že je obklopena nádhernou přírodou, která přímo vybízí k procházkám. Můžete se z ní vydat i na výlety lodí na ostrov Suluada nebo do zátoky Cenevis.
Pláž Phaselis
Tato pláž leží nedaleko Kemeru a je vyhledávána zejména místními lidmi. Kromě autentické atmosféry můžete obdivovat i starověké ruiny stejnojmenného města. Některé z ruin jsou navíc pod vodou, takže pokud máte s sebou šnorchl, můžete si svůj den zpestřit nahlédnutím pod hladinu. Ačkoli se zde nachází několik stánků, velký výběr v nich nečekejte a vezměte si s sebou raději jídlo i pití. 
V blízkosti Phaselis se pak nachází pláž Tekirova oceněná Modrou vlajkou.