hero
stamp

Didim

28°C

Teplota v červenci


24°C

Teplota vody v červenci

Stručná historie Didimu (Turecko)
Než se turecký Didim stal vyhledávanou destinací pro dovolené, uplynulo opravdu hodně času. Jeho historie se totiž začala psát již v roce 800 př. n. l.! Tehdy nedaleko místa, kde dnes Didim stojí, zbudovali staří Miléťané svatyni jménem Didyma, která se rychle stala jedním z duchovních center celé milétské civilizace.
Ústřední postavou svatyně byla nejvyšší kněžka, která zde nad posvátným pramenem pronášela v transu věštby, jež byly následně vykládány příslušníky kněžského rodu Branchidů. Ti měli svatyni ve své správě až do roku 494 př. n. l., kdy byla vypleněna Peršany a Branchidové byli zmasakrováni. 
Trvalo téměř 200 let, než se svatyně dočkala své obnovy, avšak spolu s ní zároveň přišla i její největší sláva. V roce 331 př. n. l., po osvobození od perské nadvlády Alexandrem Velikým, zde totiž začala stavba dvou monumentálních chrámů zasvěcených řeckým bohům Apollónovi a Artemidě. V prvním jmenovaném se navíc nacházelo orákulum, které bylo ve své době známé po celém antickém světě.
Území Didimu po Mykéňanech a Peršanech ovládali ještě Řekové, Římané a Byzantinci. Do tureckého světa se pak prvně začlenil v roce 1280, kdy se stal součástí Menteşkého „begliku“, tedy jakési turecké obdoby evropských vévodství. 
V roce 1493, kdy byl Didim již součástí Osmanské říše, ho postihlo ničivé zemětřesení, ze kterého se po dlouhá staletí nevzpamatoval. Až o cca 300 let později zde vzniklo převážně Řeky obývané městečko Yoran, i jej však v roce 1955 bohužel zničilo zemětřesení. Město však bylo znovu postaveno a přejmenováno na Yenihisar (Nový hrad). 
Až v roce 1997 město konečně dostalo své staronové jméno Didim. Jméno Yenihisar je totiž v Turecku velmi frekventovaným názvem, podobně jako u nás například Lhota.
Doporučené hotely
AQUASIS DE LUXE RESORT & SPA
Detail hotelu
THE HOLIDAY RESORT
Detail hotelu
Co navštívit?
Vypravíte-li se na zájezd do tureckého Didimu, budete možná až překvapeni, jaké neuvěřitelné kulturní dědictví zde na vás čeká. Zejména milovníci historie budou během své dovolené v Didimu doslova v sedmém nebi. 
Již jsme si představili antické město Didyma, jehož rozvaliny se nachází na severním okraji moderního Didimu. Hlavní atrakcí je samozřejmě Apollónův chrám, který byl v době svého postavení třetím největším chrámem antického světa a do dnešních dnů se navíc dochoval ve výborném stavu. Jeho návštěva se tak zcela jistě stane vítaným zpestřením vaší dovolené v Didimu!
V Didymě však najdete i pozůstatky již zmíněného Artemidina chrámu, římského amfiteátru, stadionu a poutní cesty lemované římskými lázněmi, která spojovala Didymu s několik kilometrů vzdáleným Milétem. Ten mimochodem taktéž doporučujeme navštívit. Mnoho milétských artefaktů nalezených v okolí pak můžete obdivovat v Archeologickém muzeu Milétu.
Dalším zajímavým antickým městem v regionu je Priene. Návštěvu tohoto mramorového města navíc můžete spojit s nedalekým Národním parkem Dilek Peninsula-Büyük Menderes Delta. Za pozornost určitě stojí i další přírodní park Tavşan Burnu Tabiat.
Působivou kombinaci přírody a památek najdete také u jezera Bafa, které se nachází necelých 30 km kilometrů severovýchodně od centra Didimu.
Pláže
Vaše dovolená v tureckém Didimu by nebyla kompletní, kdybyste aspoň nějaký čas nestrávili na pláži. 
Pláž Altinkum
Zlatý písek, skvělé vybavení, široké možnosti občerstvení a zábavy… A když k tomu přidáte ještě ocenění Modrou vlajkou, už není o čem pochybovat. Tato pláž, která se nachází v samotném srdci města Didim, je zkrátka skvělou volbou pro váš plážový odpočinek. Počítejte však s tím, že se jedná o opravdu populární místo. 
Pláž Akbuk
11 km dlouhá pláž, která potěší zejména ty, kteří preferují více klidu, než jim může poskytnout Altinkum. Oblíbili si ji především rodiny s dětmi a milovníci vodních sportů. Snadno se na ni dostanete veřejnou dopravou.
D-Marin Blue Point Beach Club
Přes den si na této pláži můžete užívat moře a slunce, večer koncertů a diskoték. Od centra Didimu se nachází 5 km, a protože se jedná o plážový klub, platí se zde poplatek za vstup.
Sensation Beach Club
Pro milovníky diskoték se stane tento plážový klub nacházející se 4 km od centra Didimu doslova druhým domovem. Tady párty nikdy nekončí! I zde je však třeba počítat se vstupním poplatkem.
Aquarium Bay & Beach
Chcete během svého plážového odpočinku především klid, přírodu a hluboké moře s bohatým podmořským světem? Potom jste našli pláž, která je pro vás jako stvořená. Vstup sem je však za drobný poplatek.
Cennet Koy (Cennetkoy Plaji)
Jemný písek, křišťálově průzračné mělké moře… zkrátka ideální místo pro dovolenou s dětmi. Nachází se jen 4 km od centra Didimu.
Dalyanaki Bay & Beach
Tato pláž nabízí klidné moře téměř bez vln a odpočinek bez davů, ale také je třeba počítat s tím, že zde není prakticky žádné vybavení ani občerstvení. I díky tomu je však oblíbeným místem pro pikniky a kemping, a to nejen pro ty, kteří jsou v Didimu na dovolené, ale i pro místní.