hero
stamp

Bodrum

Turecko se špetkou řeckého šarmu

26°C

Teplota v červnu


23°C

Teplota vody v červnu

Stručná historie Bodrumu (Turecko)

O Bodrumu se říká, že je to Turecko se špetkou řeckého šarmu.

Historie tohoto ostrova je neskutečně bohatá a sahá daleko do minulosti. O nejstarším osídlení ostrova svědčí keramika nalezená v jeskyni Peynir Çiçeĝi v Gündoğanu, jejíž vznik vědci datují do doby zhruba před 5000 lety.

Na území Bodrumského poloostrova se pak postupně vystřídali Mykéňané, dórští Řekové, Peršané, Makedonci, Římané, Maltézští rytíři, Osmané a na chvíli dokonce i Italové. O poloostrově se píše i ve slavné Homérově Odysseji a skvělý obrázek o jeho důležitosti nám poskytuje dílo legendárního historika Hérodota, který se zde, konkrétně ve městě Halikarnassos, narodil.

Právě na místě, kde zhruba stálo toto antické město, se dnes nachází moderní turecký Bodrum. Navzdory své slavné minulosti byl však ještě na začátku 20. století jen malou rybářskou vesničkou. S rozmachem turismu však rychle rostl a rozvíjel se až do své dnešní podoby, kdy zde bydlí okolo 200 000 obyvatel. Svou dovolenou v tureckém Bodrumu tráví ročně také miliony turistů z celého světa.

Doporučené hotely v Bodrumu

MARVIDA SENSES VERY CHIC (ADULTS ONLY 18+)
Detail hotelu
BODRUM HOLIDAY RESORT & SPA
Detail hotelu
PHOENIX SUN HOTEL BODRUM
Detail hotelu
LADONIA DEL MARE
Detail hotelu

Co navštívit

Pokud do Bodrumu budete připlouvat na lodi, již z dálky vás bude vítat ikonická silueta hradu Svatého Petra, který zde mezi roky 1402 a 1437 postavili Maltézští rytíři. V areálu hradu se nachází kromě mešity z osmanské doby i expozice Bodrumského muzea podvodní archeologie. To určitě doporučujeme k návštěvě každému milovníku historie.

Ani historické centrum tureckého Bodrumu byste si neměli nechat ujít. Jeho úzké uličky lemované vilkami s bílými fasádami zdobenými květinami všech tvarů a barev jistě potěší oko leckterého fotografa. Nejpopulárnější ulicí je Saray Sokak, která vede od městské zátoky až k legendárnímu Mauzoleu v Halikarnassu. Vaše návštěva Bodrumu by nebyla kompletní, kdybyste se nezašli podívat na tento div starověkého světa. Již ve své době byla tato hrobka považována za vrchol tehdejší architektury a estetiky jako takové, a dokonce dala jméno všem dalším podobným stavbám v budoucnosti. Slovo mauzoleum je totiž odvozeno od jména krále Mausóla, který ji nechal společně se svou manželkou zbudovat.

Během své dovolené v Bodrumu můžete navštívit i římský amfiteátr. Nepatří sice mezi největší, ale zase se může pyšnit tím, že je i v dnešní době stále v provozu. V létě zde probíhají četné společenské akce a hrají se zde koncerty a divadelní hry. 

Krásný výhled na město a zátoku, ve které se nachází, poskytuje kopec s pozůstatky bodrumských větrných mlýnů. Ten je vyhledávaným místem zejména pro pozorování východů a západů slunce.

Pláže

Bodrumský poloostrov je omýván Egejským mořem a na jeho členitém pobřeží najdeme nespočet nádherných pláží všech velikostí, tvarů i povrchů. 

Kargi Bay zvaná též Velbloudí pláž

Kromě průzračného moře, vybavení v podobě lehátek, slunečníků, restaurací, barů a nabídky vodních sportů, nabízí Kargi Bay ještě navíc možnost projet po ní na velbloudovi.

Kadikalesi

Vody v okolí této pláže jsou považovány za jednu nejlepších lokalit pro kitesurfery na celém světě. Ráno si přijdou na své začátečníci, protože ještě tolik nefouká. Odpoledne se pak můžete položit na lehátko, dát si drink a pozorovat, jak profesionální kitesurfeři s lehkostí popírají zákony fyziky. 

Gumbet

Pokud vás láká plážová párty a bohatý noční život, tato pláž je pro vás jako stvořená. Přes den se navíc můžete věnovat široké paletě vodních sportů. 

Bitez

Chcete si na své dovolené v Bodrumu užít plážovou pohodu bez davů? Pak vyrazte na Bitez. I zde vás čeká komfortní plážové vybavení v čele s lehátky hned u vody, takže na vás během vašeho odpočinku bude šplouchat osvěžující mořská voda.

Gumusluk

Zajímavostí této písčité pláže je, že zde můžete kromě typických plážových aktivit navíc zkoumat ruiny antického města Myndos. Ty se nacházejí z větší části pod vodou, takže doporučujeme zapůjčit si šnorchl a pustit se do prozkoumávání. Přes písčiny se navíc dá pěšky dojít až na nedaleký Králičí ostrov.

Turgutreis

Zajímavostí této písčité pláže jsou trhy, které se zde konají každou sobotu. Můžete na nich sehnat vše od výrobků místních řemeslníků po lokální dobroty. I zde je k dispozici celá řada restaurací, barů a pohodlného plážového posezení se slunečníky. Navíc odtud můžete pozorovat řecký ostrov Kos, který je od pláže vzdálen pouhých pár kilometrů. Nedaleko odtud se nachází další krásná pláž Yahsi Sahil.

Yalikavak

Chcete si během svého plážového odpočinku užívat pohled na jachty a obří zaoceánské lodě? Pak si nenechte ujít návštěvu této pláže. Za malý poplatek navíc můžete využívat zařízení místních luxusních hotelů.

Turkbuku

Na Turbuktu si budeme moci užít plážový zážitek na úrovni. Pokud si svou dovolenou v Bodrumu nedovedete představit bez sklenky kvalitního vína a talíře překypujícího mořskými plody, určitě se vydejte právě sem.