hero
stamp

Marsa Alam

28°C

Teplota v červenci


24°C

Teplota vody v červenci

Stručná historie Marsa Alam

Od ospalé rybářské vesničky k jednomu z nejvyhledávanějších míst pro dovolenou v celém Egyptě… Taková byla fascinující cesta egyptské Marsa Alam. Než se však stala proslulým letoviskem, uplynula opravdu slušná řádka let. Jen považte, jeskynní malby coby důkazy lidské přítomnosti v místech, kde současná Marsa Alam leží, pocházejí až z doby kamenné.

Oblast však byla důležitá i v dobách faraonů, a to zejména díky bohatým nalezištím mědi, zlata a smaragdů. Dokonce se předpokládá, že právě zde kdysi vznikl vůbec první smaragdový důl v historii celého světa!

Toto místo zvané Kleopatřiny doly můžete mimochodem během své dovolené v Marsa Alam navštívit v rámci výletu do národního parku Wadi El Gemal. Smaragdy se v oblasti těžily až do 14. století, kdy jejich cena klesla kvůli dovozu z Indie a doly byly opuštěny.

Až do konce 20. století pak Marsa Alam zůstávala jen malou rybářskou vesničkou. Kolem roku 1990, na základě ohromného úspěchu ostatních egyptských letovisek jako jsou Sharm El Sheikh a Hurghada, začaly egyptské úřady budovat infrastrukturu vhodnou k využití zdejších panenských pláží a korálových útesů pro účely turismu. 

Doporučené hotely

PICKALBATROS VITA RESORT PORTOFINO
Detail hotelu
PICKALBATROS SEA WORLD RESORT MARSA ALAM
Detail hotelu
HILTON MARSA ALAM NUBIAN RESORT
Detail hotelu
JAZ GRAND MARSA
Detail hotelu

Co navštívit?

Během svého zájezdu do Marsa Alam si budete moci užít jak zábavu a odpočinek, tak i fascinující výpravu proti proudu času během některého z výletů do Údolí králů, Luxoru a Karnaku, chrámu královny Hatšepsut či úchvatnému, byť již o něco vzdálenějšímu Abu Simbel. Za návštěvu rozhodně stojí i již zmiňované smaragdové doly královny Kleopatry.

Hlavním tahákem Marsa Alam jsou však průzračné vody Rudého moře, korálové útesy a bohatý podmořský život v podobě delfínů, dugongů, želv a tisíců zvědavých pestrobarevných rybiček, které se už nemohou dočkat, až je do jejich podmořského království přijdete navštívit.

Ten nejlepší způsob, jak se s nimi setkat, je samozřejmě potápění, avšak ani ti, kteří se rádi drží spíše při hladině a preferují šnorchlování, nebudou ani trochu zklamáni. Podmořský svět můžete obdivovat například během výletu do Abu Dabbab či Marsa Mubarak. Za delfíny se pak můžete vypravit do zátoky Sataya.

Toužíte-li po skvělém plážovém zážitku, určitě se vydejte na souostroví Hamata. Zdejší bílý jemný písek a vody hrající snad všemi odstíny modré si zcela jistě zamilujete.

Ti, kteří preferují spíše suchozemské dobrodružství, jistě ocení možnost vypravit se na výlet do pouště, ať už na velbloudovi, či na čtyřkolce. Můžete si také vyzkoušet prastarý egyptský sport –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ lyžování či sandboarding na dunách.