hero
stamp

Hurghada

34°C

Teplota v červenci


28°C

Teplota vody v červenci

Stručná historie Hurghady

Pokud se chystáte na dovolenou do egyptské Hurghady a těšíte se na město plné prastarých památek z dob faraonů, mohlo by se stát, že budete zklamáni. Současná Hurghada je totiž moderní město, o jehož historii toho navíc až tak moc nevíme.

To však v žádném případě neznamená, že byste během své dovolené v Egyptě byli ochuzeni o úchvatnou historii této arabské země. Výlety do legendárních chrámů v Luxoru a Karnaku nebo do Údolí králů jsou jedněmi z nejpopulárnějších kratochvílí těch, kteří se vypraví na dovolenou do Hurghady. 

Známá historie osídlení oblasti Hurghady začíná však již ve 4. století n. l., kdy byla asi 20 km severně od současného města založena starověká pevnost Abu Sha'ar jako sídlo zdejší římské vojenské posádky. Kolem roku 400 se pak stala centrem místní křesťanské komunity. Toto osídlení však postupem času upadalo a zcela zaniklo po dobytí Egypta Sasánovci v 7. století.

do roku 1905 byla Hurghada jen malou rybářskou vesničkou známou pod jménem Ghardaka. Tehdy si místní úřady uvědomily turistický potenciál této oblasti a začaly s její přeměnou na město. 

Zlomový pro celý region byl pak 1913. Tehdy obyvatelé Hurghady pod svýma nohama objevili poklad nevyčíslitelné hodnoty. Ani tehdy se však nejednalo o zlato některého z dávných faraonů, ale o zlato černé, tedy o ropu. Díky výnosům z její těžby a prodeje se Hurghada rychle stala nejvýznamnějším egyptským přístavem. 

V roce 1973 bylo město poničeno během jomkipurské války s Izraelem a trvalo několik let, než se město podařilo plně obnovit.

Okolo roku 1980 však Hurghada již byla nejvyhledávanějším resortním městem na pobřeží Rudého moře, kam dodnes míří každoročně miliony turistů z celého světa toužících po nezapomenutelné dovolené v Egyptě.

Doporučené hotely v Hurghadě

XANADU MAKADI BAY
Detail hotelu
PALM BEACH RESORT HURGHADA & SPA
Detail hotelu
SEAGULL BEACH RESORT & CLUB
Detail hotelu
TITANIC PALACE & AQUA PARK BEACH RESORT
Detail hotelu
PICKALBATROS JUNGLE AQUA PARK RESORT
Detail hotelu
LABRANDA ROYAL MAKADI
Detail hotelu

Co navštívit v Hurghadě?

Není žádným tajemstvím, že na dovolenou do Egypta se létá zejména kvůli jeho nádherným plážím, vyhřátým průzračným vodám Rudého moře a bohatému podmořskému životu v nich. 

Pokud si chcete toto vše užít do sytosti, určitě Vám doporučujeme nasednout na loď a vypravit se na výlet na ostrov Giftun. Jeho nádherné pláže s bílým pískem (doporučujeme zejména Paradise Beach a Mahmya) působí jako v Karibiku a okolní moře se přímo hemží pestrobarevnými zvědavými rybkami, které se nemohou dočkat, až se s vámi seznámí pěkně zblízka.

Na Giftun, ale i na spoustu dalších mořských dobrodružství, se můžete vypravit z hurghadské Mariny. Ta je také jedním z center města a její četné bary a restaurace jsou otevřeny většinou dlouho do rána.

Vody Rudého moře v okolí Hurghady mají také ideální podmínky pro potápění a šnorchlování, stejně jako pro kitesurfing a windsurfing

A pokud si vodních radovánek všeho druhu užijete do sytosti, můžete si svůj zájezd do Egypta ozvláštnit výletem do pouště. Zda to bude na čtyřkolkách, v jeepu, na koních či na velbloudech, to už je jen a pouze na vás. Naprostou nutností je pak již zmíněný výlet do Karnaku, Luxoru a Údolí králů, což je zážitek, který si jistě budete pamatovat celý život.

A co by to bylo za dovolenou v Egyptě, kdybyste neviděli legendární pyramidy v Gíze? Výlet k pyramidám je vhodné spojit s prohlídkou Káhiry, jejíž nezaměnitelný šarm si získá srdce nejednoho cestovatele a milovníka exotiky. Káhira i pyramidy jsou už od Hurghady trochu dále, ale létá mezi nimi pravidelná letecká linka, takže cesta mezi nimi vám zabere pouhou 1 hodinu.

Hotely na pláži

XANADU MAKADI BAY
Detail hotelu
PICKALBATROS PALACE RESORT
Detail hotelu
LABRANDA ROYAL MAKADI
Detail hotelu
JASMINE PALACE RESORT
Detail hotelu

Pláže v Hurghadě

Hurghada má poměrně dost soukromých pláží/plážových klubů, kde je možné za vstup strávit celý den. Přímo v Marině se nachází plážový klub Blue Beach, v Sahl Hasheesh jsou také (Bus Stop). El Gouna má také soukromé pláže jako například Zeytouna Beach a Club House. Spoustu menších pláží pak naleznete přímo v centru města. Mezi ty nejpopulárnější patří například Orange Beach, El Sakia Beach nebo La casa beach.

Již jsme zmínili pláže na ostrově Giftun, Paradise Beach a Mahmya. Nenavštívit je by byl opravdový cestovatelský hřích.